Today’s candidate filings: federal, state, county

0

The deadline was February 5, 2016 at noon was the deadline to file for an elected seat for the May 3 primary election. Below is a complete list of those who have filed:

FEDERAL

United States Senate (1 seat available)

Incumbent: Dan Coats (R)

Filed: John M. Dickerson (D), Kevin J. Grant (R), Baron Hill (D), Marlin A. Stutzman (R), Todd Young (R)

United States Representative – District 5

Incumbent: Susan W. Brooks (R)

Filed: Susan W. Brooks (R), Allen R. Davidson (D), Angela J. Demaree (D), Shawn A. Denney (D), Polly J. Purdy (D), Mike Campbell (R), Stephen M. MacKenzie (R)

STATE

Indiana Governor

Incumbent: Mike Pence (R)

Filed: Mike Pence (R), John Gregg (D), Rex Bell (L), Christopher Stried (I)

Indiana State Senator – District 20

Incumbent: Luke Kenley (R)

Filed: Paula J. Gilliam (D), Luke Kenley (R), Scott Willis (R)

Indiana Attorney General

Incumbent: Greg Zoeller (R) (not running for re-election because he is running for United States Representative District 9 seat)

Filed: Steve Carter (R), Curtis Hill (R), Lorenzo Arrendondo (D), Randy Head (R)

Indiana Secretary of State

Incumbent: Connie Lawson (R)

Filed: Connie Lawson (R)

Indiana State Treasurer

Incumbent: Kelly Mitchell (R)

Filed: Kelly Mitchell (R)

Indiana State Auditor

Incumbent: Suzanne Crouch (R)

Filed: Suzanne Crouch (R)

Indiana Supt. of Public Instruction

Incumbent: Glenda Ritz (D)

Filed: Glenda Ritz (D), Jennifer McCormick (R)

Indiana State Representative – District 24

Incumbent: Donna Schaibley (R)

Filed: Donna Schaibley (R), Greg Fettig (R)

Indiana State Representative – District 29

Incumbent: Kathy Kreag Richardson (R)

Filed: Kathy Kreag Richardson (R)

Indiana State Representative – District 32

Incumbent: Tony Cook (R)

Filed: Tony Cook (R), Ryan S. Davis (D)

Indiana State Representative – District 37

Incumbent: Todd Huston (R)

Filed: Todd Huston (R)

Indiana State Representative – District 39

Incumbent: Jerry Torr (R)

Filed: David B. Russ (D), Jerry Torr (R), Tom D. Linkmeyer (R)

COUNTY

Judge, Superior Court No. 2

Incumbent: Dan Pfleging (R)

Filed: Jon Brown (R), David K. Najjar (R)

Auditor

Incumbent: Dawn Coverdale (R)

Filed: Robin M. Mills (R)

Treasurer

Incumbent: Jennifer Templeton (R)

Filed: Jennifer Templeton (R)

Surveyor

Incumbent: Kenton C. Ward (R)

Filed: Kenton C. Ward (R)

County Commissioner – District 2

Incumbent:  Steven C. Dillinger (R)

Filed: Steven C. Dillinger (R)

County Commissioner – District 3

Incumbent:  Mark Heirbrandt (R)

Filed: Mark Heirbrandt (R), Bill Smythe (R)

County Council – At-Large (3 seats available)

Incumbents:  Brad Beaver (R),  Rick McKinney (R)

Filed: Brad Beaver (R), Bill Dennis (R), Jeff Hern (R), George Kehl (R), Rick McKinney (R)

Share.

Leave A Reply

Today’s candidate filings: federal, state, county

0

The deadline was February 5, 2016 at noon was the deadline to file for an elected seat for the May 3 primary election. Below is a complete list of those who have filed:

FEDERAL

United States Senate (1 seat available)

Incumbent: Dan Coats (R)

Filed: John M. Dickerson (D), Kevin J. Grant (R), Baron Hill (D), Marlin A. Stutzman (R), Todd Young (R)

United States Representative – District 5

Incumbent: Susan W. Brooks (R)

Filed: Susan W. Brooks (R), Allen R. Davidson (D), Angela J. Demaree (D), Shawn A. Denney (D), Polly J. Purdy (D), Mike Campbell (R), Stephen M. MacKenzie (R)

STATE

Indiana Governor

Incumbent: Mike Pence (R)

Filed: Mike Pence (R), John Gregg (D), Rex Bell (L), Christopher Stried (I)

Indiana State Senator – District 20

Incumbent: Luke Kenley (R)

Filed: Paula J. Gilliam (D), Luke Kenley (R), Scott Willis (R)

Indiana Attorney General

Incumbent: Greg Zoeller (R) (not running for re-election because he is running for United States Representative District 9 seat)

Filed: Steve Carter (R), Curtis Hill (R), Lorenzo Arrendondo (D), Randy Head (R)

Indiana Secretary of State

Incumbent: Connie Lawson (R)

Filed: Connie Lawson (R)

Indiana State Treasurer

Incumbent: Kelly Mitchell (R)

Filed: Kelly Mitchell (R)

Indiana State Auditor

Incumbent: Suzanne Crouch (R)

Filed: Suzanne Crouch (R)

Indiana Supt. of Public Instruction

Incumbent: Glenda Ritz (D)

Filed: Glenda Ritz (D), Jennifer McCormick (R)

Indiana State Representative – District 24

Incumbent: Donna Schaibley (R)

Filed: Donna Schaibley (R), Greg Fettig (R)

Indiana State Representative – District 29

Incumbent: Kathy Kreag Richardson (R)

Filed: Kathy Kreag Richardson (R)

Indiana State Representative – District 32

Incumbent: Tony Cook (R)

Filed: Tony Cook (R), Ryan S. Davis (D)

Indiana State Representative – District 37

Incumbent: Todd Huston (R)

Filed: Todd Huston (R)

Indiana State Representative – District 39

Incumbent: Jerry Torr (R)

Filed: David B. Russ (D), Jerry Torr (R), Tom D. Linkmeyer (R)

COUNTY

Judge, Superior Court No. 2

Incumbent: Dan Pfleging (R)

Filed: Jon Brown (R), David K. Najjar (R)

Auditor

Incumbent: Dawn Coverdale (R)

Filed: Robin M. Mills (R)

Treasurer

Incumbent: Jennifer Templeton (R)

Filed: Jennifer Templeton (R)

Surveyor

Incumbent: Kenton C. Ward (R)

Filed: Kenton C. Ward (R)

County Commissioner – District 2

Incumbent:  Steven C. Dillinger (R)

Filed: Steven C. Dillinger (R)

County Commissioner – District 3

Incumbent:  Mark Heirbrandt (R)

Filed: Mark Heirbrandt (R), Bill Smythe (R)

County Council – At-Large (3 seats available)

Incumbents:  Brad Beaver (R), Rick McKinney (R)

Filed: Brad Beaver (R), Bill Dennis (R), Jeff Hern (R), George Kehl (R), Rick McKinney (R)

Share.

Leave A Reply

Today’s candidate filings: federal, state, county

0

The deadline was February 5, 2016 at noon was the deadline to file for an elected seat for the May 3 primary election. Below is a complete list of those who have filed:

FEDERAL

United States Senate (1 seat available)

Incumbent: Dan Coats (R)

Filed: John M. Dickerson (D), Kevin J. Grant (R), Baron Hill (D), Marlin A. Stutzman (R), Todd Young (R)

United States Representative – District 5

Incumbent: Susan W. Brooks (R)

Filed: Susan W. Brooks (R), Allen R. Davidson (D), Angela J. Demaree (D), Shawn A. Denney (D), Polly J. Purdy (D), Mike Campbell (R), Stephen M. MacKenzie (R)

STATE

Indiana Governor

Incumbent: Mike Pence (R)

Filed: Mike Pence (R), John Gregg (D), Rex Bell (L), Christopher Stried (I)

Indiana State Senator – District 20

Incumbent: Luke Kenley (R)

Filed: Paula J. Gilliam (D), Luke Kenley (R), Scott Willis (R)

Indiana Attorney General

Incumbent: Greg Zoeller (R) (not running for re-election because he is running for United States Representative District 9 seat)

Filed: Steve Carter (R), Curtis Hill (R), Lorenzo Arrendondo (D), Randy Head (R)

Indiana Secretary of State

Incumbent: Connie Lawson (R)

Filed: Connie Lawson (R)

Indiana State Treasurer

Incumbent: Kelly Mitchell (R)

Filed: Kelly Mitchell (R)

Indiana State Auditor

Incumbent: Suzanne Crouch (R)

Filed: Suzanne Crouch (R)

Indiana Supt. of Public Instruction

Incumbent: Glenda Ritz (D)

Filed: Glenda Ritz (D), Jennifer McCormick (R)

Indiana State Representative – District 24

Incumbent: Donna Schaibley (R)

Filed: Donna Schaibley (R), Greg Fettig (R)

Indiana State Representative – District 29

Incumbent: Kathy Kreag Richardson (R)

Filed: Kathy Kreag Richardson (R)

Indiana State Representative – District 32

Incumbent: Tony Cook (R)

Filed: Tony Cook (R), Ryan S. Davis (D)

Indiana State Representative – District 37

Incumbent: Todd Huston (R)

Filed: Todd Huston (R)

Indiana State Representative – District 39

Incumbent: Jerry Torr (R)

Filed: David B. Russ (D), Jerry Torr (R), Tom D. Linkmeyer (R)

COUNTY

Judge, Superior Court No. 2

Incumbent: Dan Pfleging (R)

Filed: Jon Brown (R), David K. Najjar (R)

Auditor

Incumbent: Dawn Coverdale (R)

Filed: Robin M. Mills (R)

Treasurer

Incumbent: Jennifer Templeton (R)

Filed: Jennifer Templeton (R)

Surveyor

Incumbent: Kenton C. Ward (R)

Filed: Kenton C. Ward (R)

County Commissioner – District 2

Incumbent:  Steven C. Dillinger (R)

Filed: Steven C. Dillinger (R)

County Commissioner – District 3

Incumbent:  Mark Heirbrandt (R)

Filed: Mark Heirbrandt (R), Bill Smythe (R)

County Council – At-Large (3 seats available)

Incumbents:  Brad Beaver (R),  Rick McKinney (R)

Filed: Brad Beaver (R),  Bill Dennis (R), Jeff Hern (R), George Kehl (R), Rick McKinney (R)

Share.

Leave A Reply

Today’s candidate filings: federal, state, county

0

The deadline was February 5, 2016 at noon was the deadline to file for an elected seat for the May 3 primary election. Below is a complete list of those who have filed:

FEDERAL

United States Senate (1 seat available)

Incumbent: Dan Coats (R)

Filed: John M. Dickerson (D), Kevin J. Grant (R), Baron Hill (D), Marlin A. Stutzman (R), Todd Young (R)

United States Representative – District 5

Incumbent: Susan W. Brooks (R)

Filed: Susan W. Brooks (R), Allen R. Davidson (D), Angela J. Demaree (D), Shawn A. Denney (D), Polly J. Purdy (D), Mike Campbell (R), Stephen M. MacKenzie (R)

STATE

Indiana Governor

Incumbent: Mike Pence (R)

Filed: Mike Pence (R), John Gregg (D), Rex Bell (L), Christopher Stried (I)

Indiana State Senator – District 20

Incumbent: Luke Kenley (R)

Filed: Paula J. Gilliam (D), Luke Kenley (R), Scott Willis (R)

Indiana Attorney General

Incumbent: Greg Zoeller (R) (not running for re-election because he is running for United States Representative District 9 seat)

Filed: Steve Carter (R), Curtis Hill (R), Lorenzo Arrendondo (D), Randy Head (R)

Indiana Secretary of State

Incumbent: Connie Lawson (R)

Filed: Connie Lawson (R)

Indiana State Treasurer

Incumbent: Kelly Mitchell (R)

Filed: Kelly Mitchell (R)

Indiana State Auditor

Incumbent: Suzanne Crouch (R)

Filed: Suzanne Crouch (R)

Indiana Supt. of Public Instruction

Incumbent: Glenda Ritz (D)

Filed: Glenda Ritz (D), Jennifer McCormick (R)

Indiana State Representative – District 24

Incumbent: Donna Schaibley (R)

Filed: Donna Schaibley (R), Greg Fettig (R)

Indiana State Representative – District 29

Incumbent: Kathy Kreag Richardson (R)

Filed: Kathy Kreag Richardson (R)

Indiana State Representative – District 32

Incumbent: Tony Cook (R)

Filed: Tony Cook (R), Ryan S. Davis (D)

Indiana State Representative – District 37

Incumbent: Todd Huston (R)

Filed: Todd Huston (R)

Indiana State Representative – District 39

Incumbent: Jerry Torr (R)

Filed: David B. Russ (D), Jerry Torr (R), Tom D. Linkmeyer (R)

COUNTY

Judge, Superior Court No. 2

Incumbent: Dan Pfleging (R)

Filed: Jon Brown (R), David K. Najjar (R)

Auditor

Incumbent: Dawn Coverdale (R)

Filed: Robin M. Mills (R)

Treasurer

Incumbent: Jennifer Templeton (R)

Filed: Jennifer Templeton (R)

Surveyor

Incumbent: Kenton C. Ward (R)

Filed: Kenton C. Ward (R)

County Commissioner – District 2

Incumbent:  Steven C. Dillinger (R)

Filed: Steven C. Dillinger (R)

County Commissioner – District 3

Incumbent:  Mark Heirbrandt (R)

Filed: Mark Heirbrandt (R), Bill Smythe (R)

County Council – At-Large (3 seats available)

Incumbents:  Brad Beaver (R),  Rick McKinney (R)

Filed: Brad Beaver (R),  Bill Dennis (R), Jeff Hern (R), George Kehl (R), Rick McKinney (R)

Share.

Leave A Reply

Today’s candidate filings: federal, state, county

0

The deadline was February 5, 2016 at noon was the deadline to file for an elected seat for the May 3 primary election. Below is a complete list of those who have filed:

FEDERAL

United States Senate (1 seat available)

Incumbent: Dan Coats (R)

Filed: John M. Dickerson (D), Kevin J. Grant (R), Baron Hill (D), Marlin A. Stutzman (R), Todd Young (R)

United States Representative – District 5

Incumbent: Susan W. Brooks (R)

Filed: Susan W. Brooks (R), Allen R. Davidson (D), Angela J. Demaree (D), Shawn A. Denney (D), Polly J. Purdy (D), Mike Campbell (R), Stephen M. MacKenzie (R)

STATE

Indiana Governor

Incumbent: Mike Pence (R)

Filed: Mike Pence (R), John Gregg (D), Rex Bell (L), Christopher Stried (I)

Indiana State Senator – District 20

Incumbent: Luke Kenley (R)

Filed: Paula J. Gilliam (D), Luke Kenley (R), Scott Willis (R)

Indiana Attorney General

Incumbent: Greg Zoeller (R) (not running for re-election because he is running for United States Representative District 9 seat)

Filed: Steve Carter (R), Curtis Hill (R), Lorenzo Arrendondo (D), Randy Head (R)

Indiana Secretary of State

Incumbent: Connie Lawson (R)

Filed: Connie Lawson (R)

Indiana State Treasurer

Incumbent: Kelly Mitchell (R)

Filed: Kelly Mitchell (R)

Indiana State Auditor

Incumbent: Suzanne Crouch (R)

Filed: Suzanne Crouch (R)

Indiana Supt. of Public Instruction

Incumbent: Glenda Ritz (D)

Filed: Glenda Ritz (D), Jennifer McCormick (R)

Indiana State Representative – District 24

Incumbent: Donna Schaibley (R)

Filed: Donna Schaibley (R), Greg Fettig (R)

Indiana State Representative – District 29

Incumbent: Kathy Kreag Richardson (R)

Filed: Kathy Kreag Richardson (R)

Indiana State Representative – District 32

Incumbent: Tony Cook (R)

Filed: Tony Cook (R), Ryan S. Davis (D)

Indiana State Representative – District 37

Incumbent: Todd Huston (R)

Filed: Todd Huston (R)

Indiana State Representative – District 39

Incumbent: Jerry Torr (R)

Filed: David B. Russ (D), Jerry Torr (R), Tom D. Linkmeyer (R)

COUNTY

Judge, Superior Court No. 2

Incumbent: Dan Pfleging (R)

Filed: Jon Brown (R), David K. Najjar (R)

Auditor

Incumbent: Dawn Coverdale (R)

Filed: Robin M. Mills (R)

Treasurer

Incumbent: Jennifer Templeton (R)

Filed: Jennifer Templeton (R)

Surveyor

Incumbent: Kenton C. Ward (R)

Filed: Kenton C. Ward (R)

County Commissioner – District 2

Incumbent:  Steven C. Dillinger (R)

Filed: Steven C. Dillinger (R)

County Commissioner – District 3

Incumbent:  Mark Heirbrandt (R)

Filed: Mark Heirbrandt (R), Bill Smythe (R)

County Council – At-Large (3 seats available)

Incumbents:  Brad Beaver (R), Rick McKinney (R)

Filed: Brad Beaver (R), Bill Dennis (R), Jeff Hern (R), George Kehl (R), Rick McKinney (R)

Share.

Leave A Reply