2014 Indiana election results

0
FEDERAL Votes Percentage
United States Representative–District 5
Susan Brooks (R) 41970 74.80%
Shawn Denney (D) 11523 20.54%
John Krom (L) 2582 4.60%
STATE
Secretary of State
Connie Lawson (R) 39745 69.98%
Karl Tatgenhorst (L) 1797 3.16%
Elizabeth “Beth” White (D) 15253 26.86%
Auditor of State
Michael Claytor (D) 13414 23.71%
Suzanne Crouch (R) 40839 72.18%
John Schlick (L) 2323 4.11%
Treasurer of State
Mike Boland (D) 12769 22.62%
Michael Jasper (L) 2656 4.71%
Kelly Mitchell (R) 41019 72.67%
State Senate, District 21
James R. Buck (R) 3119 100.00%
State Senate, District 29
Mike Delph (R) 5091 64.86%
J.D. Ford (D) 2758 35.14%
State Senate, District 31
James Merritt Jr. (R) 7613 100.00%
State Representative, District 24
Steve Braun (R) 6538 100.00%
State Representative, District 29
Joe Marcum (D) 3270 25.98%
Kathy Richardson (R) 9317 74.02%
State Representative, District 32
Bob Ashley (D) 1592 28.80%
P. Eric Turner (R) 3935 71.20%
State Representative, District 37
Todd Huston (R) 9346 100.00%
State Representative, District 39
David Russ (D) 4012 26.76%
Jerry Torr (R) 10978 73.24%
State Representative, District 88
Brian Bosma (R) 2325 100.00%
COUNTY
Judge Circuit Court
Paul Felix (R) 45656 100.00%
Judge Superior Court No. 3
William Hughes (R) 45715 100.00%
Judge Superior Court No. 4
J. Richard Campbell (R) 45755 100.00%
Judge Superior Court No. 5
Wayne Sturtevant (R) 45718 100.00%
Prosecuting Attorney
D. Lee Buckingham II (R) 45855 100.00%
Clerk of the Circuit Court
Tammy (Clark) Baitz (R) 46017 100.00%
Recorder
Jennifer Hayden (R) 45743 100.00%
Sheriff
Mark Bowen (R) 46486 100.00%
Coroner
John Chalfin (R) 45697 100.00%
Assessor
Robin Ward (R) 45855 100.00%
Commissioner District 1
Christine Altman (R) 45782 100.00%
County Council District 1
Rosemary Dunkle (D) 4297 28.24%
Fred Glynn (R) 10920 71.76%
County Council District 2
Amy Massillamany (R) 9940 100.00%
County Council District 3
Steve Schwartz (R) 12181 100.00%
County Council District 4
Paul Ayers (R) 11425 100.00%
CARMEL
Clay Township Trustee
Douglas Callahan (R) 15173 100.00%
Clay Township Board (3 seats)
Jim Blessing (D) 6131 12.90%
Paul Bolin (R) 13530 28.46%
Mary Eckard (R) 14235 29.95%
Matthew Snyder (R) 13640 28.69%
Carmel-Clay School Board Member – District 1
Layla N. Spanenberg 11211 100.00%
Carmel-Clay School Board Member – District 2
Pamela S. Knowles 11806 100.00%
Carmel-Clay School Board Member – District 3
Mike Kerschner 11439 100.00%
NOBLESVILLE
Noblesville Township Trustee
Tom Kenley (R) 7805 74.60%
Mike Davis (D) 2658 25.40%
Noblesville Township Board (3 seats)
Joe Arrowood (R) 8074 30.18%
Terry Busby (R) 7121 26.62%
Peggy Pfister (R) 8069 30.16%
Margaret (Peggy) Russell (D) 3486 13.03%
Noblesville School Board Member – At Large (2 seats)
Carl Johnson IV 4827 31.38%
Kevin Kalstad 5339 34.71%
Julia Church Kozicki 5215 33.91%
Wayne Township Trustee
Diane Crim 928 100.00%
Wayne Township Board (3 seats)
Phil Belcher (R) 835 33.59%
Stacy Mahan (R) 827 33.27%
Scott McNamara (R) 824 33.15%
WESTFIELD
Washington Township Trustee
Danielle Carey Tolan (R) 5510 100.00%
Washington Township Board (3 seats)
David Gill (R) 5079 34.34%
Gary Southerland (R) 4869 32.92%
Carl Steele (R) 4841 32.73%
WWS School Board Member – At Large
Birch Dalton 2438 46.50%
Amber Willis 2805 53.50%
WWS School Board Member – District 2
Mary SeRine 4359 100.00%
WWS School Board Member – District 4
Daniel Degnan 4364 100.00%
FISHERS
Fishers Mayor
Scott Fadness (R) 11388 100.00%
Fishers City Clerk
Jennifer Kehl (R) 11421 100.00%
Fishers City Council – SE District
Pete Peterson (R) 2174 100.00%
Fishers City Council – NW District
Kent Nelson (D) 679 26.17%
Selina Stoller (R) 1916 73.83%
Fishers City Council – NC District
Eric Moeller (R) 1466 100.00%
Fishers City Council – SC District
Gregory Purvis (D) 611 27.76%
John Weingardt (R) 1590 72.24%
Fishers City Council – SW District
David George (R) 1742 66.97%
Justin Kilgore (D) 859 33.03%
Fishers City Council – NE District
Stuart Easley (R) 1912 100.00%
Fishers City Council – At Large (3 seats)
Maryellen Bein (D) 4532 12.73%
Rich Block (R) 9917 27.86%
Cecilia Coble (R) 10524 29.57%
Todd Zimmerman (R) 10620 29.84%
Delaware Township Trustee
Debbie Driskell (R) 4604 100.00%
Delaware Township Board (3 seats)
Rick Fain (R) 4142 32.96%
Ed Pierce (R) 4092 32.56%
Marilyn Schenkel (R) 4333 34.48%
Fall Creek Township Trustee
Jeff Hern (R) 7625 100.00%
Fall Creek Township Board (3 seats)
Emily Alexander (R) 7277 34.79%
Brian Baehl (R) 6795 32.49%
Dan Rieke (R) 6842 32.71%
HSE School Board Member – District 1
Matthew K. Burke 2159 100.00%
HSE School Board Member – District 2
John P. DeLucia 3450 100.00%
HSE School Board Member – District 3
Michelle Fullhart 1414 37.43%
Katrina Hockemeyer 1182 31.29%
Matthew W. Stolle 1182 31.29%
HSE School Board Member – District 4
Terry Tolle 1901 58.75%
Ronald R. Wilson Jr. 1335 41.25%
Share.

Leave A Reply